Aktuální články, Strana 3

Proč je nominální hodnota na mincích tak nízká a je důležitá?

Vážení investoři a sběratelé,

AfterlightImage
 
 
nominální hodnota na běžných investičních mincích je velmi nízká a například u stříbrné mince Philharmoniker 1 oz je 1,5 EURO. Podobně je na tom zlatá mince Philharmoniker 1 oz s nominální hodnotou pouze 100 EURO. Přitom s ohledem na obsah drahého kovu je cena mince mnohem vyšší. 
 
V roce 1971 po ukončení zlatého standardu se pohybovala cena zlata na burze okolo 40 USD/oz. Díky inflačním politikám států a tištění stále nových peněz se cena zlata na burzách neustále zvyšuje a dnes se drží přes 2000 USD/oz. V současné době je na zlaté minci American Eagle 1 oz vyražená nominální hodnota 50 USD/oz, která se nemění jako cena zlata na burze, ale naopak stagnuje. 
 
Jedna teorie říká, že je to určitý úmysl států, aby si lidé opět nespojovali zlato s penězi a neuvědomovali si jeho pravou hodnotu. Zlato je měna, kterou stát nemůže ovlivnit, řídit nebo namnožit. Proto je z pohledu státu nežádoucím monetárním kovem. 
 
Pro nás investory je nominální hodnota pouze symbolická. Cena mince je čistě určována podle nabídky a poptávky na burze s drahými kovy. Přesto má nominální hodnota nějaké výhody:
 
  • Jedná se zákonné platidlo a jakékoli padělání je trestné dle zákona.
  • Zahraniční přeprava zboží vysoké hodnoty se musí hlásit celní správně. Některé státy však vnímají tyto mince jako peníze a počítají pouze nominální hodnotu na minci. 

 
Vaše JEDNA UNCE
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.

Zlato jako bezpečný přístav úspor

DJW_7151-2

Vážení investoři a sběratelé,

zlatu se poslední roky velmi daří a každoročně zvyšuje svou hodnotu. Od roku 2015 neustále roste a jeho tempo se navíc zrychluje. Za tuto dobu vyrostlo o neuvěřitelných 75 %. Za stejné období byla inflace 41,2 %. V tabulce níže jsou ceny zlata od roku 2015 v dolarech za unci.

zlato2015

zdroj: kurzy.cz


Vysoké zhodnocení zlata může mít více vysvětlení. Geopolitická nejistota, ekonomická nestabilita a neustálé navyšování světového dluhu a s tím spojená nízká důvěra ve fiat měnu a banky. Mění se pohled lidí, ale také centrálních bank na zlato. Ve vytváření zlatých rezerv jsou poslední roky centrální banky velmi aktivní. A jak říkáme: Když je zlato dobré pro banky, tak je dobré také pro lidi.  



Dalším faktorem růstu zlata může být „černá labuť“. Toto vystihuje nejlépe citát:

Zprávy nevytváří kurzy, ale kurzy vytváří zprávy.

André Kostolány

Tedy všechny zprávy, které si přečteme, jsou v kurzech dávno započítány. Má zlato ve své vyšší hodnotě něco, co nevidíme a teprve přijde? 



Vytváření zlatých rezerv. 
 

Zlato a stříbro jsou kovy, které při hromadění mají pořád stejný smysl, jako třeba peníze, ale v jiném „bezpečnějším kabátě“. Pro upřesnění: vlastnění jednoho auta má pro nás velký užitek. Jsme mobilní, dojedeme kdykoli a kdekoli apod. Vlastnění 2, 3 a více aut už nemá tak velký užitek jako jedno auto. Podobně můžeme přemýšlet o televizoru, životním pojištění nebo alternativní investici.  S drahými kovy je to naopak. Budování fyzických rezerv má své opodstatnění a kdykoli je můžeme rychle směnit za peníze a cokoli si koupit.

 

Vaše JEDNA UNCE
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.

PAPÍROVÉ STŘÍBRO vs FYZICKÉ STŘÍBRO

Současná cena stříbra je převážně určována podle obchodování na burze, které násobně převyšuje zásoby fyzického stříbra.

Fyzické stříbro je cenná a vzácná komodita, jež hraje důležitou roli v oblasti průmyslu a investic. Fyzické stříbro je hmotné s vnitřní hodnotou a nenese riziko protistrany. Jeho těžba je nákladná a obtížná. Světové zásoby stříbra jsou rovněž omezené.  

Papírové stříbro se prakticky obchoduje v neomezeném množství a nezaručuje žádné vlastnictví skutečného stříbra. 

  • Papírový trh se stříbrem je 243x větší než trh s fyzickým stříbrem.
  • Na londýnské burze LBMA London a americké burze COMEX se ročně zobchoduje 7 300 000 tun papírového stříbra. Roční zásobování fyzickým stříbrem je pouze 30 060 tun.
  • Burza COMEX a LBMA London drží 17 278 tun stříbrných cihel, ale v porovnání s ročními obchody papírového stříbra je to 0,24 % krytí fyzickým stříbrem.

 

Důlní produkce a recyklace

Otvírání nových dolů je náročný a zdlouhavý proces, proto se důlní produkce (Mine Production) několik let drží na podobných hodnotách. Recyklace (Recycling) se mírně zvedla, ale stále nestačí pokrývat poptávku (viz tabulka poptávky níže).

produkce stříbro 2014-2023

 

Stříbro (poptávka)

Poptávka z průmyslu (Industrial total) se každoročně zvedá a za posledních 9 let stoupla o 31 %. Výhled pro následující roky je pozitivní a v oblasti fotovoltaiky se očekává více než 100 % růst spotřeby stříbra, násobky spotřeby předpokládá také automobilový průmysl. Zájem o fyzické stříbro v podobě slitků a mincí (Net Physical Investment) se v roce 2022 zvýšil o 22% na nové maximum 332,9 milionů uncí.

 poptávka stříbro 2023

 

Obchodování s papírovým stříbrem je hlavní důvod, proč je cena stříbra tak nízká. Avšak spotřeba ze strany průmyslu neustále stoupá a těžba či recyklace nestíhají pokrývat poptávku. Jednou dojde k razantnímu přecenění stříbra, ale nyní stále platí, že je stříbro nejpodhodnocenější komoditou moderní doby a cena nahrává nám investorům.  

 

Fyzické investice do stříbrných slitků a mincí podle států

Do stříbra nejvíce investují mladí Američané, kteří mají delší investiční horizont a vidí v něm velký růstový potenciál. Největší nárust investičních produktů zaznamenala Indie a to 188 %. 

Investice do stříbra podle států

 

Vaše JEDNA UNCE
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.

Zdroj: THE SILVER INSTITUTE
 
Photo: Designed by Freepik/wirestock

V březnu roku 2026 budeme tam, kde jsme byli před inflací
Vážení investoři a sběratelé,
 
loňské hospodaření ČR skončilo s deficitem 288,5 mld. Kč. Pokud jej přepočítáme, vychází nám schodek 800 milionů denně neboli 33 milionů za hodinu a jedná se o 4. nejhorší výsledek v historii Česka.
 
Pozitivnější pohled ukazuje nižší schodek o desítky mld. Kč oproti předchozímu roku a ještě dodatečné snížení deficitu oproti původnímu plánu pro rok 2023. 
 
Všude na nás vyskakují zprávy o zkrocení inflace a návratu k 2 % inflačnímu cíli během příštího roku. Ovšem růst mezd nedosahoval hodnoty inflace a Češi reálně zchudli. Od roku 2021, kdy se začala inflace zvyšovat zchudli Češi o 8,8 %. 
 
Podíváme-li se na věc optimisticky, tak nám průměrná mzda stále roste a inflace zpomaluje. Zkusíme-li čistě hypoteticky použít průměrné zvyšovaní mezd za poslední tři roky a 2 % inflaci, která by mohla začít v polovině tohoto roku, tak bychom teoreticky v březnu roku 2026 dohnali ztráty z inflace z posledních let. Výpočet berte s rezervou, protože je ve hře mnoho proměnných.
 
 
A jak to vypadá se zlatem a stříbrem?
 
Za poslední 3 roky zvýšilo zlato svou hodnotu o 8 % z 1 799 USD na 1 943 USD/oz. Od roku 2015 se zlatu velmi daří a každoročně zvyšuje svou hodnotu. Současná ekonomická a politická situace nenasvědčuje tomu, že by zlato mělo dlouhodobě klesat.
 
Za poslední 3 roky stříbro kleslo o 6,8 % z 25,1 USD na 23,4 USD/oz. Průměrná cena stříbra za posledních 15 let je 22,13 USD/oz. Je to dáno hlavně obchodováním na burze, kde se zobchoduje mnohem více papírového stříbra, než je k dispozici toho fyzického. Neuvěřitelně dlouhodobě nízká cena dělá ze stříbra stále komoditu číslo jedna s nejvyšším potenciálem zhodnocení. Se stříbrem je nutné počítat jako s dlouhodobou investicí.  
 
Přejeme všem mnoho osobních, pracovních a investičních úspěchů v novém roce.
 
 
Vaše JEDNA UNCE
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
 
Photo: Designed by Freepik/cookie-studio

Jak vypadal rok 2023

Vážení investoři a sběratelé,

 
v první řadě Vám přejeme radostné prožití Vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku 2024.
 
 
Zlato

Letos bylo zlato jako horská dráha, neustále nahoru a dolů. Cenu často ovlivňovaly centrální banky, konflikt na blízkém východě a nejistota ekonomického vývoje. Průměrná cena za rok 2023 byla 1935 USD za troyskou unci zlata. Minimální cena dosáhla 1811 USD/oz a maximální cena se vyšplhala na 2050 USD/oz. 
 
 
Inflace
 
Často zmiňovaná inflace v listopadu klesla na 7,3 % a průměr za rok 2023 (bez prosince) byl 11,2 %. ČNB odhaduje, že během příštího roku by se měla inflace přiblížit k 2 % cíli. 
 
 
HDP

Letošní HDP České republiky bylo v červených číslech Q1 -0,5 %, Q2 -0,4 %, Q3 -0,7 %. 
 
 
Schodek státního rozpočtu

Schodek hospodaření státního rozpočtu za poslední 3 čtvrtletí dosáhl 269,1 mld. korun a vypadá to, že ministr financí Zbyněk Stanjura udrží letošní deficit pod hranicí 295 miliard korun.
 
 
Průměrná mzda

Za poslední 3 kvartály se v průměru nominální mzda zvedla o 7,8 % na 42 658,- Kč. Ale po započtení vlivu inflace se mzda reálně snížila o 3,5 %.
 
 
Nejpopulárnější články

 
 
V kategorie zlata se staly nejprodávanější slitky Argor Heraeus:
 
 
 
V kategorie stříbra se staly nejprodávanější:
 
 
 
V kategorie kapslí, alb a etuí se staly nejprodávanější:
 
 
 
 
Vaše JEDNA UNCE
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
 
Photo: Designed by Freepik/starline

Doručení letošních objednávek

Vážení investoři, sběratelé a ježíšci,

jako každým rokem jsou naše kapacity dostatečné a stíháme všechny vytvořené (popřípadě i zaplacené) objednávky do 12:00 h expedovat ještě týž den. K objednávkám nad 1 000,- Kč máte možnost výběru dárku v prvním kroku nákupního košíku. Pro registrované zákazníky máme věrnostní slevový program. 

 

Dopravci a nejzazších termíny podaní balíčků: 

Zásilkovna - 20.12.2023 (tzn. objednávky vytvořené v našem e-shopu do 20.12.2023 do 12:00 h budou doručeny do Vánoc)

Česká pošta - 20.12.2023 (tzn. objednávky vytvořené v našem e-shopu do 20.12.2023 do 12:00 h budou doručeny do Vánoc)

Oba dopravci dělají vždy maximum pro doručení zásilek a balíčky podané o den později bývají stále doručeny do Vánoc. Není to ovšem garance ze strany dopravců. 

 

Aktuální ceník dopravy a dobírky (včetně plného pojištění zásilky, pečlivého zabalení, bezpečnostních obálek atd., možnost dopravy zdarma nabízíme u objednávek nad 10 000,- Kč):

Zásilkovna (výdejní místo) - doprava 99,- Kč, dobírka 39,- Kč

Balíkovna - doprava 99,- Kč, dobírka 49,- Kč 

Česká pošta (doručení na adresu) - doprava 109,- Kč, dobírka 49,- Kč 

Česká pošta (zásilka na poštu) - doprava 99,- Kč, dobírka 49,- Kč  

Skladování drahých kovů aneb bezpečnost na prvním místě

Vítám všechny investory a sběratele,

Cílem každého investora nebo sběratele je uchovat svou sbírku v co nejlepší kvalitě, aby si zachovala vysokou hodnotu. V zásadě jde o tři základní kategorie: 

  • Ochrana před mechanickým poškozením
  • Ochrana před vlhkem, sluncem a jinými chemickými látkami 
  • Ochrana před neoprávněným přístupem či loupeží

 

Ochrana před mechanickým poškozením

Největší váhu k ochraně před mechanickým poškozením bychom měli přikládat historickým a novodobým pamětním mincím. Novodobé pamětní mince jsou většinou dodávány v ochranných kapslích (bublinkách) a mají tedy nějakou ochranu. Každá ryska či škrábanec na minci navíc, snižuje její hodnotu, a proto není od věci dát mincím alespoň základní ochranu v podobě kapes na mince, kapesních alb či kruhových kapslí. Například oblíbené kapesní album ROUTE pojme až 96 mincí a v poměru ochrany mincí, ceny alba a hodnoty sbírky je bezkonkurenční. 

Další kategorií jsou investiční mince a slitky. U běžných investičních mincí jako jsou Wiener Philharmoniker, Maple Leaf, Australian Kangaroo a další, není zachovalost mince důležitá. Tyto mince se razí až v milionech a nejpodstatnější je obsah drahého kovu. I přesto mám osobně rád, když se s jakoukoli mincí zachází slušně. Navíc když jsou uchovávány v reprezentativních kazetách či albech, vždy dělají investorovi mnohem větší radost. To stejné platí také u investičních slitků.

Kdyby se vám někdy zlomil blistr nebo jste vystřihli větší slitek z fólie, nic se neděje. Slitky bez problému vykoupíme. V nabídce máme také plastové kapsličky pro slitky, které přišli o blistr.

Neméně důležitá je manipulace s drahými kovy. Při manipulaci doporučujeme používat pracovní podložku, která může zachránit nejedno poškození mince. S mincemi můžeme pracovat pomocí bavlněných rukavic či numismatických pinzet. Mince v kvalitě proof se nedoporučujeme vyndávat s kapslí a jinak s nimi manipulovat. Pokud by došlo ke kontaktu s vysoce leštěnou plochou, nikdy už nepůjde vrátit do původní podoby. Nastane-li situace, kdy budete muset minci přesunout, doporučujeme křížovou pinzetu na mince a precizně ji uchopit za hranu. 

 

 

Ochrana před vlhkem, sluncem a jinými chemickými látkami

Velmi důležité je, kde a v čem mince uchováváme.

Na mince (ale i bankovky) používejte pouze numismatické produkty. Všechny jsou vyrobeny bez chemických přísad a jsou vhodné k dlouhodobému uložení sbírek. Různé jiné fólie, zip sáčky, krabičky apod. mohou uvolňovat chemické látky a způsobit oxidaci či zabarvení kovu.

To stejné platí o místě, kde mince skladujete. Chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci nebo zabarvení kovu. Zvolte místo se stálou teplotou a vlhkostí. Sklepy a podobná místa, kde se dlouhá léta topilo nekvalitním uhlím, obsahují vyšší koncentrace síry a jejich sloučenin. Ty působí velmi agresivně na drahé kovy. Stejně negativně může působit sluneční zařazení, proto mince nevystavujte přímému slunci. 

 

Ochrana před neoprávněným přístupem či loupeží

Často bývá podceňována bezpečnost a mnozí mají své sbírky a jiný majetek volně ve skříňkách, šuplících nebo knihovnách. Nemáte-li zatím žádný trezor či jiné zabezpečení, určitě pomůže hra na schovku, kde 1 oz zlatý slitek v blistru má velikost kreditní karty a lze jej efektivně schovat. Platí zde jednoduché pravidlo, nikdy neschovávat vše na jedno místo, ale uložte slitky na více míst. V případě krádeže nenajde pachatel všechny vaše skrýše. 

  • Proti neoprávněnému přístupu může dobře posloužit bezpečnostní schránka Leuchtturm, do které lze schovat šperky, hotovost či mince. Schránky jsou v provedení knihy a v knihovně dobře splývají. 
  • Proti loupeži máme v nabídce trezor KAVENT, který je speciálně přizpůsoben pro alba, kazety, etue či boxy a nemusíte mít strach, že by se do něj nevešly. Je určen k ukotvení do zdi nebo podlahy a je vyroben z 2 mm tlusté oceli a vybaven kvalitním zámkem. V poměru velikosti, kvality a ceny je perfektní volbou.  

V roce 2022 bylo v České republice evidováno celkem 27 719 vloupání s celkovou škodou 1 694 092 000 Kč. Průměrná škoda na vloupání činila 61 117,- Kč. Je tedy na zváženou, zda si nějaký sejf za jednotky tisíc nepořídit a minimalizovat případné škody.

Další nedílnou součásti zabezpečení by mělo být poplachové zařízení. Některé pachatele může okamžitě odradit, jiným zkrátit dobu loupeže. Většina poplachových zařízení má vlastní aplikace a možnost propojení s mobilem. Okamžitě tak vidíte, kdy a kde byl poplach spuštěn.

 

Vaše JEDNA UNCE
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
 
Photo: Designed by Freepik/kjpargeter

Investiční nebo pamětní mince? Aneb limitovaný náklad není vše.

Vážení investoři a sběratelé,

Češi jsou národem sběratelů a téměř každý něco sbírá, od mincí, přes známky, vyznamenání, odznaky, až po bankovky. Dnes je možné sbírat téměř cokoli. Nejeden Čech se zabývá sbíráním hracích karet, sirek, vínových korků, sběratelských kartiček, víček od lahví, telefonních karet, pohlednic, akcií, cenných papíru a spoustu dalšího. Někteří mají sběratelství jako koníček, jiní zase jako prostředek zhodnocení peněz. Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehlednější, reprezentativnější a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní zorientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. Průměrně 500 mincí lze krásně zorganizovat v albu NUMIS. Pro alternativní sbírání je tady všestranné album GRANDE. 

Nyní k mincím. Ty můžeme hrubě rozdělit na tři sektory:

Najde se mnoho investorů, kteří nejsou ochotni za historickou či pamětní minci platit v desítkách nebo stovkách procent více, než je reálný obsah drahého kovu v ní. Naproti tomu sběratelé těchto mincí nevidí valný potenciál v investičních mincích, které se razí v milionech kusech běžným razidlem. Pak jsou zde také vášnivý numismatici, kteří kompletují sbírky historických mincí, ale v novodobých pamětních mincích vidí jen kus lesklého hezkého plíšku. Každý z nich má v něčem pravdu a je potřeba si vždy upřesnit úhel pohledu. Jak vnímá investiční mince investor a jak vnímá sběratel pamětní či historické mince. 

 

Investiční mince

Vnímání běžných investičních mincí je poměrně snadné. Tyto mince můžeme bez nadsázky přirovnat k penězům. Zlaté investiční mince jsou tvrdou a stabilní měnou, která má nejlepší poměr mezi hodnotou a rizikem. Tyto mince se razí v neomezeném nákladu, bez použití speciálních razidel či dokonale leštěných plíšků. Účelem je vyrobit minci za nejnižší možnou cenu (například cenu 1 oz zlaté mince tvoří 95 % zlato a 5 % ceny je použito na výrobu, distribuci, marži atd.). Jejich cena je čistě závislá na světových burzách obchodujících se zlatem. Při prodeji těchto mincí se nerozlišuje zachovalost či stáří mince, ale pouze její hmotnost a pravost kovu. Je to podobné, jako byste přišli do obchodu s novou deseti korunou nebo starou zašlou desetikorunou, obě mají stejnou hodnotu a za lesklejší si nekoupíte více. K těmto mincím se nevydávají certifikáty pravosti, protože jsou zbytečné. Mince nemá žádné sériové číslo a certifikát by šel přiložit i k padělku. Navíc u těchto mincí jde čistě jen o drahý kov a ten si během chviličky umí obchodník sám ověřit. 

Do kategorie investičních mincí patří také novoražby (například Františka Josefa I. nebo Tolaru Marie Terezie). Často bývají mylně označovány za méně hodnotné, ale to je dáno tím, že je spousta lidí chce zařadit mezi pamětní či historické mince. Tyto mince kombinují investiční charakter s krásou historické mince. Ale jako u běžných investičních mincí, jde pouze o obsah drahého kovu v minci a jejich hodnota se čistě odvíjí od ceny drahého kovu na světových burzách.

 

Historické mince

Historické mince mají největší výhodu v tom, že za nimi stojí silné příběhy historie. Jsou za nimi schovány dějiny civilizací, imperátorů, válek, ale také finančních krizí a omylů. Například první zaznamenaná hyperinflace byla roku 301 n.l. a od této doby se lidstvo moc neponaučilo. Historické mince šlo namnožit pouze snížením obsahu drahého kovu a přidáním jiného méně cenného kovu. I přesto je množství historických mincí malé a nikdo jej už nenavýší. Naproti tomu novodobé pamětní mince se stále razí a jejich množství se neustále zvyšuje.
 
Dobrou pomůckou je katalog Standard Catalog of World Coins“, na kterém se podílí přibližně 120 odborníků z celého světa. Tento katolog se vydává a aktualizuje v letech 1701 - 1800 nebo 1801 - 1900 nebo 1901 - 2000 atd. Srovnejme například dva poslední katalogy. Předposlední z roku 1901 - 2000 (100 let) obsahuje 2352 stran a nejnovější katalog z roku 2001 - 2020 (20 let) má 1536 stran. Podle propočtů by měl mít budoucí katalog 2001 - 2100 přibližně 7680 stran. Ale nejdůležitějším faktem je, že historické mince byly dochovány často v malých počtech a mnohdy i po jednom kusu. Novodobé mince jsou raženy v tisících. Dalším významným faktorem je, že tento katalog obsahuje pouze státem vydávané, a tedy oficiální pamětní mince ČR. U nás se jedná o mince ČNB. Jiné mince například České mincovny, Pražské mincovny, Zlatohorské mincovny a jiné, v katalogu zařazeny nejsou. Tyto mince nejsou publikovány ani v českých numismatických katalozích. Můžeme tedy konstatovat, že množství novodobých mincí je v řádu stovek procent více, než těch historických.
 
Historické mince nemůžeme vnímat jako měnu, ale jako historické kousky. Mají blíže k umění, vzácným obrazům či známkám. Při prodeji je zapotřebí odborníků, ocenění a najít kupce. Nevyměníte je během chviličky za peníze, jako investiční mince. Samozřejmě je zde více faktorů, zda se jedná o mince v řádech milionů či tisíců korun. Levnější mince lze prodat mnohem snáze. 
 
 
Pamětní novodobé mince
 
Sbíráním novodobých mincí je zapáleno spoustu Čechů. Je třeba být ale na pozoru, abyste si nekoupili brak. Základní rozdělení těchto mincí je na oficiální vydávané českým státem (respektive Českou národní bankou - ČNB) a ostatní státem nevydávané (to stejné platí u zahraničních mincí).
 
České pamětní mince (ČNB)
Česká národní banka je jediná, jež má právo razit nebo zadávat ražbu českých pamětních mincí a oběživa. Tyto mince pro ni razí soukromá společnost Česká mincovna a.s. (nejedná se o státní podnik), jejím vlastníkem je česko-švýcarské konsorcium Monetica. ČNB udržuje zdravý numismatický trh a vydává v limitovaných nákladech pamětní mince a nově i pamětní bankovky. Žádným jiným subjektům nepovolila vydávání českých pamětních mincí, aby nedošlo k přehlcení trhu. Tyto mince jsou zařazeny do numismatických katalogů jako oficiální pamětní mince a měna České republiky. Každá z nich má nominální hodnotu vyjádřenou v Českých korunách. Z novodobých pamětních mincí nám dává největší smysl sbírání mincí ČNB. 
 
Pamětní mince
Jak jsme zmínili výše, ostatní pamětní mince nejsou zařazovány do katalogů. Jejich ražba je sice limitována na několik tisíc kusů, ale není limitovaný počet edic, který je mnohdy bezprecedentní. Množství těchto mincí (množství edic) není ničím a nikým omezován. Pokud má mince z jedné strany ražbu s českou tématikou a z druhé strany zobrazuje královnu ostrovního státu, se kterým nemá ČR nic společného (navíc s cizí měnou), tak to v nás vzbuzuje obavy o budoucím potenciálu mince. Vždy se můžou vyskytnou edice, které budou populární a jejich cena vzroste. Avšak celková důvěra v novodobé pamětní mince nevydávané českým státem je z naší strany malá. 
 
Proč je faktor důvěry tak důležitý?
Z jediného hlediska a to ceny. Protože jestli mince nesplní svůj numismatický potenciál a nebude o ni za několik let valný zájem, dostanete za ni akorát cenu obsaženého kovu. Ten je ale v poměru ceny za gram a v porovnání s investičními mincemi velmi rozdílný:
 
Stříbrná pamětní mince Stříbrná investiční mince
Cena cca 1 500,- Kč/1 oz cca 800,- kč/1 oz  Pamětní mince mají velmi velké cenové rozpětí. Například kolorované mince stojí mnohdy i 3 000,- Kč/1 oz.  
 
Zlatá pamětní mince Zlatá investiční mince
Cena cca 70 000,- Kč/1 oz cca 48 644,- kč/1 oz  Pamětní mince mají velmi velké cenové rozpětí. Některé speciální ražby jsou ještě dražší v desítkách procent. 
 
 
Za pamětní mince tedy zaplatíme v některých případech až dvojnásobek ceny. Nesplní-li mince numismatické očekávání, bude návratnost investice násobně delší. Jak jsme zmínili výše, jediný smysl nám dávají mince ČNB, kde je také větší pořizovací cena, ale stojí za nimi síla státu a česká měna. Dalším zajímavým faktorem je často debatovaný přechod na Euro. Pokud se tak v budoucnu stane, uzavře se éra české měny a další mince už budou raženy s nominálem euro. Naše měna se tak stane vzácnější, protože již nebudou vznikat žádné nové mince s hodnotou v českých korunách a jejich cena, ať už pamětních nebo oběhových mincí, poroste rychleji. 
 
 
Zajímavá alternativa?!
 
Na trhu jsou ještě investiční mince s "numismatickým" potenciálem. Je to jakási varianta mezi investiční a pamětní mincí s větším, ale limitovaným nákladem. Jedná se například o stříbrné mince Lunární série, bratislavské mincovny, Kookaburry, Čínské pandy apod. Nebo zlaté mince Lunární série, Australian Kangaroo, Čínské pandy apod. Tyto mince mají každoročně nový motiv a jsou zaměřeny na různá témata. Mají vlastně jakýsi sběratelský charakter. U těchto mincí může také nastat, že nesplní svůj numismatický potenciál, ale výhodou je cena. U stříbrné mince zaplatíte například 60 - 120,- Kč navíc. U zlatých mincí je rozdíl v rámci dvou set korun a někdy téměř žádný. Nebude-li v budoucnu sběratelský zájem o tyto mince, nepřijdete o desítky či stovky procent. Mince se bude pouze zhodnocovat o nějaký ten měsíc déle. 
 
 
Závěrem
 
Jak jsme v úvodu zmínili, nejdůležitější je, za jakým účelem minci kupujeme. Zda chcete vlastnit investiční mince a mít po ruce stabilní peníze, které nejlépe fungují jako pojistka proti politickým a finančním krizím nebo jsme sběratelé a chcete mít doma sbírku, kterou někdy v budoucnu prodáme, ale nespoléháme na ni, jako na okamžitě směnitelnou investici. 
 
Z našeho pohledu dávají smysl obě varianty. Každý investor si musí sám rozhodnout, kolik procent chce vložit tam či tam v důsledku toho, kdy, kolik a jak rychle bude potřebovat investici proměnit zpět na peníze.
 
 
 
 
Vaše JEDNA UNCE
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
 
Photo: Designed by Freepik

Penzijní spoření vs. Zlato

Vážení investoři a sběratelé,

třetí důchodový pilíř má podle politiků doznat razantních změn. Shrneme připravované zásadní změny v penzijním spoření a porovnáme jej s investováním do zlata.

Ve hře jsou dvě zásadní změny:

  1. Odebrání státního příspěvku střadatelům v důchodu. (Jedná se přibližně o milion lidí ve věku nad 60 let. Příspěvek se nebude vyplácet u nových smluv a u starých dojde k pozvolnému snižování například během 5 let až na nulu.)
  2. O státní podporu přijdou také ti, kteří si budou chtít vybrat celou částku najednou. (Stát se snaží všemožnými způsoby zkomplikovat nebo sankciovat jednorázové výběry. Podle poslance Michaela Kohajdy dává smysl naspořené prostředky vyplácet průběžně během 5 či 10 let.)

3pilir

 

Porovnání Penzijního spoření a zlata

Penzijního spoření Zlato
Výběr prostředků kdykoli bez sankcí NE ANO Stát se snaží všemožnými způsoby velmi znevýhodnit předčasné výběry a nově i jednorázové výběry v důchodu. U zlata při zpětném prodeji přijdete o premium (u 1 oz zlaté mince cca 5 %). Žádné jiné srážky u prodeje zlata nejsou. 
Doba vyplacení prostředků Cca do 3 měsíců Okamžitě U penzijních spoření je výpovědní lhůta 1 či 2 měsíce a začíná běžet od 1. následující měsíc. Zlato je směnitelné za peníze okamžitě, bez omezení a po celém světě. 
Zdanění Z výnosu 15 % daň 0% Zlato je osvobozeno od DPH a u fyzických osob je prodej osvobozen o daň z příjmu. U penzijního spoření musíte odvést daň z příjmu 15 % z výnosu a 15 % daň z příspěvku zaměstnavatele (pokud ukončíte předčasně). Jestliže jste uplatňovali snížení daně a předčasně ukončili smlouvu, musíte dodanit posledních 10 let. 
Bezpečnost investice ? ANO Banky jdou ruku v ruce se státem a většina prostředků z penzijních fondů je ve státních dluhopisech s nízkým „bezpečným“ výnosem. Pokud se stát dostane do dluhových problémů, budou i penzijní spoření v ohrožení. Zlato máte pevně ve vlastních rukou a nikdo vám jej lusknutím prstu nevezme. 
Odpočet daně ANO NE U penzijního spoření lze uplatnit snížení daně, ale pokud se předčasně ukončí, musí se posledních 10 let dodanit.
Změna pravidel ANO NE Chystané změny penzijního spoření se budou týkat i stávajících smluv. Zlato je celosvětově obchodovatelné bez výhrad a lze jej snadno nakoupit a prodat. Nikdo netvoří smlouvy a pravidla jak, kdy a kde nakupovat či prodávat zlato.
Výnosy 1-2 % Z dlouhodobého hlediska udržuje kupní sílu úspor (drží krok s inflací) Průměrné výnosy penzijních fondů jsou velmi malé a navíc zdaněny 15 %. Juraj Karpiš ve své knize Jak na zlato (z roku 2021) vypočítal, že za posledních 20 let vyrostlo zlato v amerických dolarech o neuvěřitelných 610 %.
Státní příspěvek nově až 270,- Kč NE Státní příspěvek má a bude mít ještě více omezení (převážně v oblasti výběru prostředků). Je tak velmi snadné o něj přijít.
Dědictví Pod kontrolou státu Bez kontroly Penzijní spoření v kontextu s dědictvím má více kritérií, které musíte splnit, abyste nepřišli o státní příspěvky a nemuseli odvádět další daně. Naproti tomu zlato není pod žádnou kontrolou a automaticky jej nikdo nezdaní.
 
 
 
Závěrem
 
 
Penzijní spoření začíná mít čím dál více omezení a nařízení, které hodně omezuje svobodnou volbu jak nakládat s naspořenými prostředky. Podle posledních průzkumů Češi začali věřit více zlatu a prodeje zlata v České republice jsou 10x větší. Oproti jiným státům, mají české domácnosti stále málo zlata a například takový průměrný dospělý obyvatel Německa vlastní 130g zlata. Ve srovnání s Českem je to necelé 2 gramy na obyvatele. 
 
Zlato můžeme vnímat jako svobodný univerzální nástroj k udržení kupní síly úspor. Je také pojistkou proti špatným ekonomickým, politickým nebo finančním scénářům a je vlastně jakýmsi protikladem k penzijnímu spoření. 
 
Od roku 2009 se vedou statistiky dovozu zlata do ČR a podle nich mají Češi naspořeno ve zlatě minimálně 29,6 mld. Kč. V penzijních fondech je 595 mld. Kč. Jestliže by se stát dostal do velkých problémů jako například v Řecku (rok 2015) a musel by za každou cenu sehnat peníze, tak bude zlato nejbezpečnější variantou uložení peněz hned z několika důvodů. Částka je příliš nízká na to, aby se státu vyplatilo jej vymáhat. Navíc by to byl nejhorší politický krok a nikdo by jej dobrovolně nevydal. Neexistuje žádná databáze, ke které by měl stát přístup a hned zjistil všechny vlastníky zlata. 
 
zlatocd
 
Vaše JEDNA UNCE
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.

Zdroj: asociace penzijních společností, ministerstvo financí
 
Photo: Designed by katemangostar / Freepik

Nové mince z bratislavské mincovny Pressburg Mint

Vážení investoři a sběratelé,

máme skladem několik nových mincí z bratislavské mincovny Pressburg Mint. Nejzajímavější je bez pochyby mince „AI Coin 2023“, která je jako první mince na světě navržená umělou inteligencí a kombinuje krásu tradičního řemesla se špičkovou silou umělé inteligence. 
 
Mincovna Pressburg Mint navazuje na historickou tradici mincovnictví v Bratislavě moderním způsobem. Používá nejnovější technologie ražby a ve spojení s inovativním designem produkuje investiční a pamětní mince, které nejsou jen držitelem hodnoty, atraktivní investiční příležitostí, ale i uměleckým dílem se sběratelskou hodnotou.
 
 
pbm