Aktuální články, Strana 5

Celosvětový veřejný dluh dosáhl rekordních 92 bilionů dolarů

Veřejný globální dluh vzrostl v roce 2022 na rekordní částku 92 bilionů dolarů. Hlavním důvodem jsou velké půjčky vlád na boj proti krizím, jako byla například pandemie COVID-19. Zátěž dluhu aktuálně nejvíce pociťují rozvojové země, uvádí zpráva OSN.

Podle zprávy, kterou zveřejnili mistři financí G20, se celosvětový dluh za posledních 20 let zvýšil více než 5x a překonal tempo hospodářského růstu, přičemž HDP se od roku 2002 pouze ztrojnásobilo.

Zlato nebo stříbro?

Zlato nebo stříbro?

Stříbro není levné zlato a mělo by se na tyto dva kovy dívat odlišným způsobem. V období hlubokých krizí, může stříbro posloužit stejně jako zlato, ale také se stalo, že šlo stříbro opačným směrem viz graf níže. Graf nám znázorňuje chování zlata a stříbra, když akciové trhy padají.

Zelená barva znamená, že hodnota vzrostla oproti S&P500.
Červená barva znamená, že hodnota klesla více, než S&P500.  
Žlutá barva znamená, že hodnota klesla, ale méně nebo stejně jako S&P500.  

nejvetsipropady

Stříbro je nejvíce používáno v průmyslu (cca 45%), kde je takřka nenahraditelné. Druhé dvě největší položky jsou šperky a investiční produkty. Naopak zlato je bráno jako bezpečný přístav (má nejlepší poměr mezi rizikem a hodnotou) a ve špatných časech se k němu obrací většina investorů a v tomto období cena zlata nejvíce roste. Jako příklad poslední doby můžeme uvést COVID nebo válku na Ukrajině, kde během několika málo těchto dní zlato raketově vzrostlo.

  • Zlato
    Zlato má nejlepší poměr mezi hodnotou a rizikem. Zlato je o
    chranou před geopolitickými problémy (válka, rozpad unie, bankrot státu, pád fiat měny), pojistkou proti hluboké krizi, pro udržení kupní síly úspor. Nespornou výhodou je decentralizace (zlato nikdo nemůže lusknutím prstu namnožit jako běžné peníze). Zlato je určitý druh svobodné investice. Máte jej fyzicky u sebe a nikdo Vám jej přes noc nevezme nebo nezdaní v případě ekonomických problémů ze strany státu.

 

  • Stříbro
    V posledních letech stříbro vzbuzuje velký zájem nejen u investorů, ale také u zájemců o alternativní formy spoření. Mnoho analytiků se shoduje, že je stříbro extrémně podhodnocená komodita a jedna z nejslibnějších investic. Podle World Silver Survey se celosvětová poptávka po investičním stříbru zvýšila v roce 2022 o 22% na nové maximum 332,9 milionů uncí. Nejprudší nárůst investic do stříbra zaznamenali v Indii a to o 188 %. Ve skutečnosti je vytěženého a dostupného stříbra 5x méně než zlata. Navíc se stříbro často spotřebovává v průmyslu a jen velmi málo recykluje. Dochází tak k nedostatku fyzického stříbra. Trh se stříbrem je oproti trhu se zlatem velmi malý a bohužel na něm dochází k několikanásobně vyšší nabídce papírového stříbra oproti stříbru fyzickému. Stříbro se tak stalo jednou z nejpodhodnocenějších komodit. 

 

Závěrem

Jádro portfolia drahých kovů by mělo tvořit zlato, které bude sloužit jako pojistka a ochrana kupní síly úspor. Stříbro by mělo sloužit jako velmi dlouhodobá investice s vysoce zajímavým potenciálem zhodnocení. Je jen otázkou času, kdy se nedostatek fyzického stříbra projeví na komoditních burzách.

Kdy tedy nakupovat zlato a kdy stříbro slouží zajímavý ukazatel gold/silver ratio. Poměr, jež ukazuje za kolik troyských uncí stříbra si můžeme koupit jednu troyskou unci zlata. Historicky se tento ukazatel pohyboval okolo 15:1 a dnes se drží na hodnotách 80:1 (80 uncí stříbra má stejnou cenu jako 1 unce zlata). Přední světový poradce v oblasti investic do drahých kovů Michael Maloney doporučuje nakupovat stříbro, jakmile se ukazatel přehoupne přes 80:1 a naopak nakupovat zlato, když se ukazatel pohybuje v hodnotách 50:1.

Gold/Silver Ratio

 

Vaše JEDNA UNCE

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.

    Kdy nakupovat drahé kovy?

    Video: Kdy a jak velké stříbrné slitky nakupovat? Porovnání cen nákupů větších a menších gramáží. Vyplatí se nakupovat malé gramáže? Koupit vše najednou nebo postupně? Je snadné spekulovat?

    Tohle je jedna z nejdůležitějších otázek investora, rozhodne-li se pro nákup drahých kovů.

    Pravidelné nákupy (Dollar cost averaging)

    Pravidelné nákupy jsou nejbezpečnější metodou nákupů. Do hry však vstupují dva důležité faktory, které jdou proti sobě a každý si musí sám určit optimální vyváženou strategii:

    • Každý investor si vytvoří plán, jak dlouho a jak často chcete investovat (např.: 3 roky a spořit týdně, měsíčně nebo čtvrtletně). U toho platí pravidlo, že čím častěji nakupujete, tím lépe, protože zprůměrujete cenu nákupů a nenakoupíte tak jednorázově a vysoko.

    • Naproti tomu jde rozhodnutí jak velké mince či slitky kupovat. Obecně platí, čím větší slitek nebo mince, tím lepší je nákupní i výkupní cena.

    Z logiky nám vychází, že by bylo nejlepší nakupovat co největší slitky, v co nejkratším čase. Bohužel tato strategie není přijatelná pro každého a je důležité najít určitou rovnováhu.

     

    Grafy 

    Připravili jsme pro vás celkem tři grafy, kde můžete zhodnotit sílu pravidelnosti nákupů, riziko jednorázového nákupu, anebo porovnat nákupní i výkupní ceny různých velikostí slitků.

    Následující graf dokumentuje vývoj ceny zlaté mince Wiener Philharmoniker 1oz během 2 let včetně začátku konfliktu na Ukrajině, kdy cena výrazně vzrostla. (období květen 2020 až květen 2022). Z grafu můžeme vyčíst, za jakou cenu nakoupil zákazník nejlevněji, ale také nejdráž a jaké ceny by mohl hodnotový investor dosáhnout při pravidelných nákupech, které by během dvou let uskutečnil. Čísla nejsou orientační, ale přesné ceny prodaných mincí u nás v obchodě.

    sn__mek

     

    Druhý graf nám krásně ukazuje situaci, kde investor mohl nakoupit jednorázově a vysoko. Podle grafu byla cena zlata v roce 1980 - 875 USD (šedá křivka) a v porovnání s dnešní cenou okolo 2000 USD je to dvojnásobné zhodnocení. Chceme-li porovnávat minulé ceny se současnými, musíme je vždy očistit o inflaci (modrá křivka), abychom dostaly reálné ceny. 

    Například plechovka koly stála v roce 1959 - 5 centů a dnes by stála 44 centů. Postupem času peníze ztrácejí svou hodnotu a minulé ceny za stejné zboží budou téměř vždy nižší. Takže když cena zlata v roce 1980 byla 875 USD, v dnešních dolarech by to bylo 2 899,39 USD. Jinými slovy historické maximum zlata ve výši 2899,39 USD je o 48% vyšší, než jeho nominální rekord z roku 2020.

    Pravidelnými nákupy může nastat situace, kdy investor nakoupí nejdráž, ale také situace, kdy nakoupí nejlevněji. Tím si vytvoří průměrnou a férovou cenu. Kdyby nakoupil vše v roce 1980, tak by se mu dodnes nevrátila kupní síla jeho úspor.

     

     

    Třetí graf ukazuje reálné nákupní a výkupní ceny zlatých slitků z e-shopu. V posledním sloupci tabulky můžeme vidět spread v procentech (rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou v daný okamžik). A platí tedy pravidlo, čím větší slitek, tím lepší nejen nákupní, ale i výkupní cena.

     

    Snímek obrazovky 2023-04-27 v 9.46.52

    Trpělivost je nejdůležitější ctností investora. Největší chyba je usilovat o rychlé peníze.

    Benjamin Graham  

     

    Časování trhu

    Odhadovat, kdy cena zlata poroste a kdy naopak klesne je velmi obtížné a časově také náročné. I mnoha zkušeným investorům jejich strategie selžou, když se na světové scéně objeví neočekávané faktory (covid, válka, pád bank, špatné hospodaření států aj.). To se ceny mění během několika hodin a vše je rázem naopak. Tyto "černé labutě" se v posledních letech objevují častěji a častěji.

    Spekulanti často sází na zprávy a události, které pocházejí z pera novinářů.

    André Kostolany


    Vaše JEDNA UNCE

    Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení. 

    Zlato doma vs. peníze v bance

    Chcete-li vlastnit zlato, největší smysl dává ho mít pevně ve vlastních rukou, tedy fyzicky doma. Oproti papírovému zlatu či jiným bankovním investicím má několik předností. Jako dobrými příklady jsou:

    • nezávislost na internetu, dostupnosti elektřiny, funkčnosti bankovního systému
    • velmi těžko vymahatelné ze strany státu
    • anonymita

    Největší nevýhodou skladování zlata doma je možnost jeho odcizení. S tím jsou spojeny náklady na bezpečnost apod. U bankovních produktů nemusí člověk investovat do zabezpečení, ale jeho peníze nemusí být také vždy ve 100% bezpečí. V následujícím grafu jsme srovnali počet vloupání do bytů a domů vs. počet bankovních kyberpodvodů za rok 2022. Srovnali jsme také jejich výši škod. 

     

     

    Zdroj: https://www.policie.cz, https://cbaonline.cz/ 

    Srovnání je samozřejmě orientační a může mít více proměnných. Ne každá vyloupená domácnost má hotovost či zlato doma. Podle odhadů mají české domácnosti přibližně 20 tun zlata (2x více než Česká národní banka) a zhruba 60 000,- Kč v hotovosti připadá na jednoho Čecha.

    Oproti jiným státům vlastní Češi velmi málo zlata (přibližně 2g na obyvatele). Ve srovnání například s Německem, kde vychází v průměru 100-120g zlata na jednoho obyvatele, to není mnoho. Povědomí o zlatě jako uchovatele hodnoty majetku se čím dál více rozšiřuje a spousta Čechů již chce vlastnit kousek svého zlata.

     

    Jak nejlépe zabezpečit svůj majetek?

    • Základem správného uložení je trezor. Při výběru zohledněte několik paramterů a to hlavně velikost (v budoucnu počítejte spíše s tím, že vám do něj budou věci příbývat, než ubývat), bezpečnostní třídu (s ohledem na hodnotu věcí a podmínky pojišťovny), ohnivzdornost a typ instalace (trezor k zazdění nebo volně stojící k ukotvení).
    • Alarm. Nedílnou součástí každého bytu či domu by mělo být poplachové zařízení. Některé společnosti nabízejí kvalitní služby včetně upozornění SMS nebo telefonátem na spuštění poplachu, případně za měsíční poplatky napojení na výjezdovou službu. 
    • Každá překážka navíc, kterou musí lupič překonat, znásobuje bezpečnost vašeho majetku.

    Uncový zlatý slitek v blistru je stejně velký jako kreditní karta a někdy kvalitní hra na schovávanou může ochránit váš majetek. Ne zřídka se ve starém domě při rekonstrukci našli zlaté mince v podlaze, zárubních či schované na půdě. Základní pravidlo při hře na "schovku" je neukládat vše na jedno místo! Kdyby náhodou nějakou vaši schovku zloděl odhalil, nepřišli byste o vše, ale jen o zlomek. 

    Jako velmi netradiční metodu můžeme považovat zakopávání zlata do země. Při dostupnosti dnešních moderních přístrojů si lze podle GPS souřadnic zapsat, kde přesně je poklad uložen. Budete-li kdekoli na světě, stačí dané osobě sdělit GPS souřadnice a můžete uskutečnit "obchod". Jen vás při tom zakopávání nesmí nikdo vidět nebo tam za 20 let nesmí postavit banku s nejvyšší ostrahou! :)

     

    Vaše JEDNA UNCE

    Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení. 

    Zlato vs. Bitcoin

    Na úvod začněme čísly, které nám ukážou, jak velký je trh se zlatem a bitcoinem.

    Bitcoin
    Aktuálně je vytěženo 19 256 818 bitcoinů s maximálním možným limitem 21 000 000 BTC. Při současné ceně 386 320 Kč/BTC je velikost trhu v českých korunách 7 439 293 929 760 Kč.

    Zlato
    Celosvětová zásoba vytěženého zlata se odhaduje na 194 000 tun (bez maximálního limitu). Při současné ceně 42 055 Kč/troyská unce (31,1g) je velikost trhu v českých korunách 262 307 331 507 068 Kč.

    Jednoduché srovnání ukazuje, že cena jednoho bitcoinu je sice veliká, ale v porovnání s celkovým trhem se zlatem je bitcoin cca 35x menší. Viz srovnání v grafu. 

    bitcoin vs zlato

    Zlato
    Nesporným faktorem zlata je jeho stáří a houževnatost. Zlato jako platidlo funguje již 4 500 let a prošlo nespočtem krizí, válek a ekonomických bublin. Od první zaznamenané hyperinflace v roce 301 n.l., přes zlatý standard, až po současnost, kde si stále drží svou hodnotu. Důvěra lidstva v tento drahý kov je nezlomitelná. Jedním z důkazů je také válka na Ukrajině, kdy cena zlata během týdne stoupla z průměrných 43 000 na 50 000,- Kč za unci.

    Bitcoin
    Je poměrně novou a mladou technologií, která v budoucnu ještě leccos změní. Výhodou je možnost přímé (anonymní) transakce mezi dvěma stranami (bez prostředníků). Stejně jako u zlata, nemá žádná mocnost tuto "měnu" pod kontrolou a nemůže ji ovlivňovat jako fiat peníze. 

    Shodné faktory:

    • Decentralizace
    • Vysoká likvidita
    • Investování od nízkých částek
    • Možnost anonymního nákupu

     

    Výhody/nevýhody zlata

    • Stabilita a uchování hodnoty majetku
    • Při zpětném prodeji se neodvádí daň (nakupujete-li jako fyzická osoba)
    • Osvobozeno od DPH
    • Všemi uznávaná, světově obchodovatelná komodita
    • Fyzická podoba
    • Výrazně snižuje rizikovost portfolia v ekonomické nestabilitě
    • Nevýhodou je skladování a s ním spojené náklady

     

    Výhody/nevýhody bitcoinu

    • Rychlost transakcí
    • Nevýhodou jsou nevratné převody, možnost hackerového útoku, vysoká volatilita, daň, všemi státy neuznávaná "měna"

     

    Bitcoin má možná ještě vše před sebou, ale jak říká Warren Buffett: každá nová technologie projde bublinovým cyklem. Stejně jako v minulosti třeba automobilový průmysl. Málo kdo ví, že v té době bylo v Americe přes dva tisíce automobilek. Motorizace, projekt budoucnosti, nikdo nepochyboval a stejně vše prošlo bublinou. Dnes automobilky v USA spočítáte na prstech jedné ruky. Do roku 2000 nikdo nepochyboval, že internet nemá budoucnost. Měli pravdu, ale pokrok si musel projít svým. Nové ceny, nové firmy, změny.

     
    Vaše JEDNA UNCE
     

    Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.

    Photo: Designed by rawpixel.com / Freepik

    Změny v dopravě a dobírce

    Zásilkovna 

    • Jako každým rokem zkracuje Zásilkovna úložní dobu u výdejních míst na 5 + 2 (5 pracovních dnů + možnost prodloužení o 2 dny) s platností od 1.11.2022.
    • Nejpozdější termín objednávek pro doručení na Vánoce je 20.12.2022 do 12:00. 

     

    Česká pošta

    • Nově jsme zavedli službu Balíkovna.
    • Nejpozdější "odhadovaný" termín (doposud ČP neupřesnila) pro doručení na Vánoce je 20.12.2022 do 12:00.
    • Možnost dobírky bude snížena z dosavadních 100 000,- Kč na 50 000,- Kč. 

     

    Zásilky budeme odesílat až do 23.12.2022, ale jejich včasné doručení bude záviset pouze na dopravcích.

    Není nad to mít své úspory pevně ve vlastních rukou

    Celkem nedávno se Britské penzijní fondy dostaly do velkých problémů a byli krůček od kolapsu, který by mohl ovlivnit celý svět. Zachraňovat je musí centrální banka Bank of England (BoE), která si na to vyčlenila až 65 mld. liber a bude nakupovat dlouhodobé státní dluhopisy. Dle analytiků za to může jejich strategie investování Liability Driven Investment (LDI), která ve světě není úplně tak běžná. Na jednu stránku potřebuje BoE bojovat s inflací a utahovat měnovou politiku (nerozhazovat nové peníze) a na druhou stranu nemá jinou možnost než jít opačným směrem a pomáhat  penzijním fondům (tisknou nové peníze a tím vytvářejí novou inflaci). Jak říká Warren Edward Buffett:

     

    Špatné věci nejsou očividné v dobrý časech: Kdo plave nahý, poznáš v okamžiku odlivu.

     

    Není nad to mít aspoň část svých úspor pevně ve vlastních rukou. Vlastníte-li fyzické zlato, máte hodnotu, se kterou nikdo špatně nehospodaří, lusknutím prstu Vám ji nevezme, ani z ní kousek po kousku neukrajuje.

    113-8

    České penzijní fondy také investují ve velkém do Českých státních dluhopisů. Státní dluh je přibližně 2,7 bilionu, což zhruba odpovídá 42,3% HDP. Při dosažení hranice 55% narazí na dluhovou brzdu. Jedná se o zákon rozpočtové politiky, který má politikům zakázat bezprecedentní utrácení a zadlužování státu. Tvrzení, že jsou dluhopisy naprosto bezpečné bych bral s velkou rezervou.

    statnidluhopisy

      

    Cena zlata v českých korunách

    Vývoj ceny zlata je dobré sledovat nejen v českých korunách, ale také v dolarech. Často se může stát, že cena v dolarech zůstává stabilní a přitom v korunách rapidně stoupá nebo klesá. Výkyv kurzu o 0,5 dolaru může udělat rozdíl několika set korun na jedné unci zlata. Například za posledních 6 měsíců se cena kurzu CZK/USD pohybovala přibližně od 21,9 až 24,9 korun za dolar. V tabulce si můžete prohlédnout reprezentativní příklad takových pohybů.

     

    Cena zlata je určována celosvětově. Bude-li naše měna oslabovat vůči jiným státům, zlato v korunách bude o to více stoupat. Může být také dobrou pojistkou proti špatnému hospodaření vlastního státu. 

    Aktuálně do chodu ekonomiky zasahuje Česká národní banka svými intervencemi a uměle řídí kurz koruny (managed floating). Zdroje ČNB jsou však "omezené" a rychle se krátí (viz tabulka níže). Kdyby nedocházelo k umělému posilování koruny, aktuální zhodnocení zlata by bylo větší.

    rezervy CNB

    České zlato

    Česká národní banka, pod vedením nového guvernéra Aleše Michla, chce opět budovat zlaté rezervy. Aktuálně vlastní cca 11,2 tun zlata - přibližně 360 000 troyských uncí. Na jednoho obyvatele České republiky připadá 0,034 troyské unce zlata (cca 1,1 gramu). Stále je to ale 10x méně než doporučuje měnový fond. 

    Historicky největší zásoby zlata jsme měli po vypořádání pohledávek z poválečného období a to 112,4 tuny zlata. Nyní má ČNB v plánu zvýšit rezervy přibližně o 100 tun. 

    Z celosvětového měřítka má největší zásoby zlata USA (8 134 tun), následuje Německo (3 363 tun) a třetí místo obsadil mezinárodní měnový fond (2 814 tun). Naši slovenští sousedi disponují 31,7 tunami zlata a dle odhadů je na Slovensku něco mezi 100-400 tunami nevytěženého zlata.

    Zdroj: ČNB a World Gold Council

    Pravidelné nákupy drahých kovů
    Nepodceňujte pravidelnost nákupů. 
     
    Poslední roky zažívá zlato divoké období. Nejednou vyskočila jeho cena přes 2000 USD. Při pravidelných nákupech se vyhnete jednorázovému nákupu na vrcholu.
     
    Za posledních 24 měsíců se reálná cena prodaných zlatých mincí Wiener Philharmoniker 1oz v našem obchodu pohybovala od 40 074,- Kč do 50 441,- Kč. A průměrná cena všech prodaných mincí byla 43 006,- Kč.
     
    Nakupování v pravidelných intervalech Vám zajistí průměrnou a férovou cenu.
     
    sn__mek