Zlato VS Bitcoin - Kdo vyhraje souboj o největšího Titána?

Poslední dny je Bitcoin žhavým tématem a my se na něj podíváme trošku z jiného úhlu a srovnáme jej hlavně s největším konkurentem, zlatem.



Porovnání trhů

Bitcoin je virtuální měna, která se také „těží“ a má předem určené maximální množství na 21 000 000 BTC (Bitcoinů). Aktuálně je vytěženo cca 19 877 400 BTC a zbývá vytěžit 1 122 600. Současná cena jednoho BTC je 2 121 899 Kč, ale díky vysoké volatilitě se cena neustále rychle mění. Vypočítali jsme tedy cenu všech vytěžených a nevytěžených Bitcoinů a vložili hodnoty do grafu níže.

Zlato je sice ve fyzické podobě, ale díky tomu, že se jedná o nejznámější drahý kov na světě, máme určité statistiky o tom, kolik zlata bylo od počátku jeho poznání vytěženo. Podle Světové rady zlata (World Gold Council - WGC) bylo celkem vytěženo 208 874 tuny zlata. Prokázané nevytěžené zásoby zlata se odhadují na 52 000 tun. Zlato je velmi stálý a téměř nezničitelný kov, proto se počítá s tím, že jsou všechny zásoby stále k dispozici. Zlato se používalo na mince, šperky a jiné účely, ale my nebudeme brát v potaz vyšší ceny těchto produktů. Budeme operovat čistě se surovou gramáží, jež má minimální cenu podle světových komoditních burz. Přepočítali jsme tedy zásoby na troyské unce a vynásobili aktuální cenou na burze 61 441.7 za troyskou unci. 

V celkovém srovnání vytěžených a nevytěžených zásob vidíme, že zlato zaujímá 92 % a Bitcoin 8 % trhu. Jak jsme zmínili, srovnání je vyjádřeno v penězích.

ZlatoVSbitcoin

 

Je Bitcoin bublina nebo zlato přežitek minulých generací?

Bitcoin
Nepochybujeme o tom, že kryptoměny si najdou své místo na trhu, ale stále jsme názoru, jako kdysi řekl jeden z nejznámějších investorů Warren Buffett (přezdívaný jako věštec z Omahy), že každá nová technologie si projde bublinovým efektem a nejprve vyletí nahoru, poté spadne úplně na dno a až následně uvidíme, která z těchto technologií či společností byla ta pravá a jaká je její reálná cena. 

Uvedeme nejznámější příklady:

Pravděpodobně nejvýznamnější vynález 20. století byl automobil. V automobilové „horečce“ vzniklo v Americe přes dva tisíce automobilek. Automobily si našli své silné místo na trhu a dnes jej vlastní obrovské množství lidí. Přesto však napočítáme na prstech jedné ruky, kolik automobilek v USA přežilo dodnes.

Internetová bublina 1996 - 2001 bylo období, kdy masivně vzrostlo používání internetu a internetové společnosti vznikaly a rostly jako houby po dešti. Warren Buffett na přednášce v Sun Valley roku 1999 upozorňoval na přehnané nacenění firem, ale novodobí milionáři omámení internetovou horečkou a novou technologií, brali jeho výroky za zastaralé a viděli jen příchod nového věku. Vystřízlivění přišlo o dva roky později a celkově trh klesl o 75 % celkové hodnoty.

Podobných příkladů nalezneme v historii hodně, například když vznikaly první železnice, elektrifikace, letadla apod. Většina lidí investujících do nových technologií z nich užitek nemají, protože si projdou bublinovým efektem a jen málo jich přežije a vydělá.

Zlato
Zlato fungovalo po tisíce let, jako měna mnoha států. Tvrdá měna s pevnou vnitřní hodnotou. Zlato bylo prověřeno mnohými civilizacemi, finančními reformami, ekonomickými a politickými otřesy a vždy vyšlo jako vítěz. Nevidím tedy důvod, proč by nemohlo lidem sloužit nejméně dalších tisíc let. 

Po ukončení zlatého standardu v roce 1971 je cena zlata určována podle nabídky a poptávky. V těchto letech vznikaly první mince investičního charakteru, jako byl Krugerrand apod. Státům se tedy konečně podařilo odříznout zlato od fiat měny a mají volnou ruku v tom, kolik peněz mohou vytisknout. Z nedůvěry k současnému monopolu na peníze se lidé obrátili opět na zlato, které z dlouhodobého hlediska udržuje kupní sílu úspor. Stejně, jako si naše babičky ukládali zlaté mince na horší časy, můžeme si i my uložit zlato doma a neztratit kupní sílu úspor.

Z grafů zlata i vnímání všech generací a národností vidíme, že jeho cena i prodeje rostou a dostává se více do povědomí všem cenovým kategoriím lidí. Má několik shodných faktorů jako kryptoměny, ale jeho hlavní předností je fyzická podoba. Mnoho z nás má peníze investovány v bankách či jiných společnostech a produktech, ale jako správná diverzifikace je fyzické zlato dokonalé. Peníze v bankách jsou jednoduše řečeno „pevně v rukou státu“ a v případě jeho problému o ně přijdeme lusknutím prstu (viz. řecká krize, kdy lidé přišli o 80 % úspor). Na kryptoměnu stát nedosáhne, ale stále k ní potřebujeme počítač, chceme-li ji směnit neobejdeme se bez bankovního účtu a je zde vždy riziko hacknutí PC. V dnešní době se navíc krádeže přesunuli na internet a například škoda vzniklá při internetovém podvodu je 2,6x vyšší, než při klasickém vloupání. 

 

Výhody, nevýhody a shodné faktory zlata a Bitcoinu

Zlato a Bitcoin je často v mnoha ohledech spojováno a je pravdou, že mají některé důležité vlastnosti shodné, jako je decentralizace či anonymita. Naopak mají také významné odlišující faktory ve vnitřní hodnotě, volatilitě nebo fyzické a virtuální podobě.

Kliknutím na graf jej lze zvětšit.

 
Za tým JEDNA UNCE
Václav Ketner
 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.

Affiliate program