Jak poznat padělané zlato a stříbro
Vidina snadného výdělku odjakživa lákala spousty nepoctivců a není tomu jinak ani dnes. Díky technologickému pokroku jsou padělky propracovanější a jejich kontrola náročnější. Samozřejmě s pokrokem přišly i nové metody testování, které jsou mnohem přesnější a důmyslnější. My vám představíme základní zkoušky v domácích podmínkách. S jejich pomocí můžete odhalit nejeden padělek.
Nejvíce se padělají zlaté a stříbrné slitky. Je to z důvodu jejich vyšší ceny a snazšího výdělku. Obvykle se provádí navrtáváním, vyplněním jiným materiálem (podobné váhy a hustoty) a následně zahlazením stop. Mince se zpravidla padělají celé. Většina investičních mincí ma vyraženou nominální hodnotu, tím pádem se stávají zákonnými platidly a jejich kopírování ze strany čínských výrobců je minimální, aby nedocházelo k mezinárodním konfliktům.
Na obrázku vlevo je falzum slitku Argor Heraeus 250g, který se objevil na trhu v roce 2015. Slitek má silnější plátování a jádro je vyplněno wolframem. Slitek má i několik vizuálních nepřesností, ale oko lajka a běžné domácí zkoušky tyto falza neodhalí. Na to už je zapotřebí profesionální měřící přístroje. Všechno naše nabízené zlato pochází přímo od výrobců nebo zavedených dodavatelů a tím máte 100% jistotu pravosti narozdíl od nákupu na aukčních portálech.
Obrázek vpravo ukazuje slitek, který byl falšován navrtáním a následně vyplněn wolframovými tyčemi. Takovýto slitek vypadá vizuálně identicky s originálem a opět je potřeba jej proměřit na našich přístrojích a ověřit nejen povrch, ale i jádro slitku.
Jak ověřit pravost mince v domácích podmínkách?
- Základní metoda je vizuální kontrola
Dnešní zlaté a stříbrné mince mají vyraženy všechny důležité údaje: hmotnost, ryzost, druh kovu, rok ražby a ve většině případů nominální hodnotu.
Minci je vhodnější zkontrolovat pod lupou. Nejlépe je mít druhou minci, o které víme její původ a originalitu. Můžou se lišit v detailech ražby, povrchových vadách nebo zbarvením. Dobrou pomůckou je stránka www.fakebullion.com, kde nalezneme nejrůznější padělky kolující po naší planetě. V databázi je krásně vykresleno, na jakou část se máme zaměřit a kontrolovat.
Největší pozornost věnujte rozměrům, umístění, tipu písma a shodě raženého motivu ve všech detailech. - Hmotnost
K vážení potřebujeme přesnou nejlépe digitální váhu. Trh nabízí široký výběr vah s různými parametry i cenovým rozpětím. K našemu testu potřebujeme váhu s přesností alespoň 0,1g.
Zlaté mince a slitky jsou vyráběny s preciznější přesností z důvodu vyšší ceny drahého kovu. U stříbrných mincí je tomu jinak. Většina mincoven uvádí nějakou toleranci (například +/- 0,1g), tak nebuďme při vážení překvapeni. Obezřetní buďme při vyšších rozdílech.
Minci zvažte několikrát a váhu vždy umístěte na rovný a pevný povrch. - Kontrola rozměrů
Posuvné měřítko (šuplera) je na trhu nepřeberné množství a kvalitní se dají pořídit za přiměřenou cenu. Šuplery na měření mincí a slitků mají pevné plastové zakončení a nedojde tak k nechtěnému poškrábání.
Hodně falešných mincí má odlišné rozměry. Není úplně snadné vyrobit minci se stejnými rozměry a hmotností (objemová hmotnost ρ [ró]). Ale vyskytují se i "podařené" vzorky, které tato metoda neodhalí. Převážně se jedná o zlaté falzifikáty, které mají jádro z wolframu. - Test magnetem
Test magnetem se provádí puštěním magnetu po minci nebo minci po magnetu. Důležité je používat silné magnety, aby šel efekt skluzu dobře vidět. Každý kov má jiné magnetické vlastnosti a s tím i související přitažlivost, odpudivost či rychlost skluzu. Pokud magnet po vzorku zrychluje či zpomaluje v průběhu pádu, může mít vzorek jiné jádro. Buďte však opatrní, protože některé kovy mají podobné magnetické vlastnosti a mince mohou být pouze pozlaceny či postříbřeny.
Závěrem
Čím větší množství testů je použito, tím větší jsou šance na odhalení falsifikátu. Budeme-li se bavit o stříbrných mincích, jejich napodobeniny nejsou příliš zdárné a lze je snadněji odhalit. Zlaté padělky už jsou propracovanější a doporučujeme jejich další kontrolu testery drahých kovů.
Jak testujeme my?
K testům používáme výše zmíněné postupy a doplňujeme je moderními technologickými metodami.
Test elektrických vlastností vzorku
Testovací zařízení je založeno na principu analýzy elektrické vodivosti kovu. Neoklame jej ani falešné wolframové jádro (wolfram je kov, který má podobnou hustotu jako zlato, ale jiné el. vlastnosti). Není možné duplikovat elektrický odpor a hustotu kovu zároveň. Dokáže testovat vzorky přes plastové obaly, certifikační karty a numismatické kapsle.
Díky mostovému senzoru dokážeme měřit nejen povrchové vlastnosti vzorku, ale také napříč celým vzorkem.
Přemostění dokáže změřit tloušťku vzorku i přes plastový obal. Po zadání hmotnosti a změření tloušťky vzorku, může přístroj vypočítat hustotu, zda je v souladu s daným kovem.
Test magnetickou váhou
Váha funguje na principu přesné digitální váhy, ale s tím rozdílem, že se neváží váha vzorku, ale míra přitažlivosti nebo odpudivosti kovu. Lze tedy testovat i přes plastové obaly a váhu neoklame ani falešné jádro vzorku.
Kde nakupovat?
Rozhodnutí, kde budete investovat si důkladně promyslete. Každý obchodník musí být schopen ověřit pravost mince či slitku, které nabízí. Nákup prostřednictvím aukčních a inzertních portálů nese vždy riziko. Na co se zaměřit při nákupu u obchodníků:
- Zpětný odkup nabízí každý solidní obchodník
- Rychlost a kvalita služeb: od komunikace až po kvalitní zabalení a dodání zásilky.
- Většina zboží musí být reálně skladem.
- Poctivý obchodník (sídlo v ČR).
- Podezřele nízké nabídky můžou být nekvalitním nebo poškozeným zbožím.