Návody - sběratelské potřeby

Jak čistit mince?

Čištění mincí je velmi komplikované téma a jsou případy, kdy může být čištění mince spíše na škodu. Například ušlechtilá patina na stříbrných mincí je žádoucí a může být považována za znak stáří a pravosti kovu (sběratelé numismatiky dávají přednost mincím s patinou). U některých zlatých mincí se objevují například červené skvrny (tzv. zlatá rez), která je způsobena oxidací mědi (většina historických mincí byla ražena s příměsí mědi). Neodborným čištěním může často dojít k nenávratnému poškození mince, které nemusí být na první pohled zřetelné. Z pohledu začínajícího numismatika se to může zdát nelogické, ale málokdy čištěním mincí zvýšíme její hodnotu. Zkušení numismatici se nedívají, zda je mince dobře vyleštěna, ale na její zachovalost.

Novodobé mince, obzvlášť v kvalitě proof, nedoporučujeme čistit. Už se nikdy nedocílí původního zrcadlového lesku jako před čištěním. 

Chcete-li čistit investiční mince (např. Wiener Philharmoniker, Maple Leaf aj.) či novoražby, u kterých není numismatická hodnota (např. novoražba Tolaru Marie Terezie) nemusíte se tolik obávat. Zde je nejdůležitější obsah kovu a nikoli zachovalost mince. 

Pokud jste rozhodnutí mince vyčistit, máme pro vás několik rad/zásad:


Chemické čištění

Čištění za pomocí lázně je jednou z velmi šetrných možností jak vyčistit mince a neznehodnotit je. Chcete-li být velmi opatrní, minci pouze ponořte do lázně po dobu dle návodu a následně vyjměte a důkladně opláchněte. Lázeň chemicky rozpouští oxidaci a mnohdy není zapotřebí mechanického čištění viz video níže. 

Tipy/zásady:

  • Nejprve mince očistěte v univerzální lázni pro mince, která je na hrubé nečistoty a není takřka agresivní. Stejně tak lze použít horkou vodu s mýdlem. Následně můžete na mince použít speciální lázně. 
  • Pro čištění používejte profesionální lázně Leuchtturm nebo Lindner. Každá je speciálně vyvinuta a otestována na různé druhy mincí a nedochází k narušení povrchu kovu. Je důležité se držet návodu, který je v českém jazyce součásti balení. 
  • Do lázní dávejte pouze mince se stejným složením kovu a stejným znečištěním. 
  • Nečistoty odstraňte jemným hadříkem nebo jemnou houbičkou. Dbejte, abyste pod hadříkem neměli nečistoty a dále nečistili minci a tím ji nepoškrábali.  
  • U čištění nespěchejte a postup namáčení do lázní můžete několikrát opakovat. 
  • Po vyčištění manipulujte s mincemi v rukavicích nebo s pinzetou. Lidský pot může obsahovat agresivní látky, které mohou způsobit opětovnou oxidaci nebo zabarvení kovu. 
  • K dispozici je výhodná sada pro chemické čištění mincí obsahující: pinzetu, rukavice, hadřík, lázeň na stříbrné a měděné mince.

 


Ultrazvukové čističe

Jednou z možností je také použití ultrazvukových čističů, které jsou v čištění nejšetrnější. Tento proces může být mnohdy velmi zdlouhavý a je zapotřebí mince několikrát vyjmout, očistit, opláchnout, zase vložit do čističky a často měnit lázeň.

  • V čističce je lepší používat destilovanou vodu. Lze využít také čistící lázně, jež jsou namíchány a připraveny k okamžitému použití. V případě potřeby je lze naředit, ale jejich účinnost se bude snižovat. 
  • Mezi cykly mince vyjměte opláchněte a zkontrolujte. 
  • Nečistěte mince s různým složením nebo s různým znečištěním. Nejlépe je čistěte jednotlivě.
  • Po vyčištění manipulujte s mincemi v rukavicích nebo s pinzetou. Lidský pot může obsahovat agresivní látky, které mohou způsobit opětovnou oxidaci nebo zabarvení kovu. 

 

Uložení a skladování mincí

Vyčištěné a řádně osušené mince lze uložit a zorganizovat v albech, o kterých si můžete přečíst v článku Jak vybrat album pro mince? Nebo uložit do kruhových kapslí viz článek Kruhové kapsle (bublinky) na mince, popřípadě zvolit velmi oblíbený systém Quadrum kapslí, který je mezi sběrateli nedocenitelný.

 

Tipy jak skladovat a pečovat o drahé kovy naleznete v článku Skladování a péče o drahé kovy.

Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehledná, reprezentativní a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní orientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o poradenství či doporučení.

Kruhové kapsle (bublinky) na mince

Kruhové kapsle jsou nejtradičnější a nejčastější volbou pro ochranu mince před vnějším prostředím (mechanickým poškozením, oxidací apod.). Na záda jim však dýchají čtvercové kapsle Quadrum, které mají čím dál větší oblibu a to především kvůli možnosti dokonalé organizaci a prezentaci sbírky. Více se dočtete v Systém QUADRUM kapslí.

Jedna z předností kruhových kapslí je schopnost minci hermeticky uzavřít a zabránit tak přístupu vzduchu. Kapsle mají rantl a velmi snadno se otevírají a drží pevně zavřené. Mince a k nim vhodné rozměry kapslí naleznete na stránce produktu s kruhovými kapslemi. Takto uložené mince jsou dobře chráněny, ale stále je zapotřebí uchovávat je na místě se stálou teplotou a vlhkostí. Máme-li mince v kapslích, stačí si pak vybrat z několika systémů, do kterých chceme mince s kapslemi uložit. Jedním z důležitých faktorů bude velikost sbírky či investice. Vždy je lepší počítat s tím, že se nám bude počet mincí zvětšovat, nežli zmenšovat. 

Kompletní sortiment etuí, kazet, kufříků a boxů naleznete na stránce Etue a kazety pro kruhové kapsle.


1) Etue nebo textilní role

Pro jednu kapsli jsou v nabídce etue NOBILE, jež se hodí také jako dárkové balení k minci. Cenově dostupné a velmi skladné řešení může být textilní mincovní role pro 24 mincí. 



2) Kazety 

Další možností je uložení mincí v kapslích do kazet. K dispozici jsou kazety v různých provedeních z hliníku, matně černé barvě, mahagonu nebo pravého dřeva. Kazety pojmou od 20 až po 100 mincí. Některé jsou s kruhovými a jiné se čtvercovými otvory. Většina otvorů má průměr 47 mm, což vyhovuje všem běžným mincím v kapslích do váhy 1 troyské unce a průměru 41 mm. V nabídce jsou také kazety šité na míru bežným stříbrným investičním mincím 1 oz (31,1g) a v omezené nabídce pro zlaté investiční mince 1 oz (31,1g). 

 

3) Alba

Mince v kapslích je možné uložit do alba GRANDE. Speciální albové listy ENCAP jsou vyrobeny z dvou křídel tvrdého PVC a otevírají se jako kniha. Mince i v kapslích se vloží mezi dvě stěny a následně zavřou a zacvaknou. Jedno album dokáže takto uložit 120 mincí o váze jedné troyské unce. 

 

4) Mincovní boxy

Poslední možností je uložit mince do boxů. Tento systém dokáže uložit největší množství mincí (nejméně 200 troyských uncí). Boxy mají různé velikosti otvorů a díky čtvercovému tvaru se mince snadno vyndávají. V nabídce jsou i boxy pro investiční slitky. Boxy jsou stohovatelné a stabiní. Následně je lze uložit do skříněk pro mincovní boxy, které jsou přenosné nebo vypadají jako elegantní kus nábytku. 


Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehledná, reprezentativní a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní orientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. 

Děkujeme všem za pozornost a přejeme hodně úspěchů ve sbírání a investování. 

Váš tým JEDNA UNCE

Jak vybrat album pro bankovky?

Vybrat album pro bankovky je vcelku snadné a je potřeba se držet dvou základních kritérií:

  • Nejdůležitějším faktorem jsou rozměry bankovek či jiných dokumentů, které chceme uložit. Například naše české bankovky se řadí mezi ty větší a některé formáty albových listů mohou být malé. 
  • Druhým faktorem je počet bankovek. Vždy je lepší počítat s tím, že se naše sbírka bude časem zvětšovat, nežli zmenšovat. 


1) Kapesní alba 

Na menší počet bankovek postačí kapesní alba, jež v průměru pojmou 20 bankovek. Většinou jsou ve dvou provedeních pro standardní či velké bankovky nebo také přímo pro bankovky Euro souvenier. Tyto alba jsou cenově nejdostupnější variantou.



2) Alba s pevnou vazbou 

V poměru ceny a užitku jsou k dispozici alba s pevnou neměnnou vazbou. Nevýhodou je, že si album nemůžete přizpůsobit na míru a listy jsou z měkčích materiálů. To vše kompenzuje počet bankovek, které album pojme.   



3) Alba s kroužkovou mechanikou

Nejlepší metodou uložení je do alb s 4 kroužkovou mechanikou (formou šanonů), kde si albové listy přizpůsobíte na míru své sbírce. Albové listy jsou z tvrdé PVC fólie a nejlépe chrání bankovky. K dispozici jsou menší alba NUMIS, do kterých může být problematičtější uložit některé velké bankovky. Album GRANDE se řadí mezi ty větší a lze do nich uložit bez problému i dokumenty formátu A4. Zajímavou střední cestou je album PUBLICA M od firmy Lindner, která vyrábí většinu svých produktů v Německu.


Varianty albových listů se liší podle typu alba. Album NUMIS a PUBLICA M nabízi listy s 1, 2 a 3 kapsama. Větší album GRANDE má v nabídce i nejrůznější atypické listy pro alternativní sbírání (Kreditní karty, sběratelské kartičky, pivní podtácky, pohlednice apod.).



4) Kapsy na bankovky

Poslední alternativou je uložení bankovek či certifikátů do kapes BASIC Leuchtturm nebo kapes Lindner. Ty lze následně vložit do Archivního boxu LOGIK, který je schopen uložit až 700 bankovek. 

 

Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehlednější, reprezentativní a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní orientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. 

Děkujeme všem za pozornost a přejeme hodně úspěchů ve sbírání a investování. 

Váš tým JEDNA UNCE

Jak vybrat album pro mince během pár minut

Album bychom měli vybírat podle několika kritérií:

A) Kolik mincí máme v plánu uložit
B) Kde album budeme skladovat (knihovna, sejf apod.)  
C) Chceme-li mince hermeticky uzavřít do kapslí a následně uložit do alba (maximálně zamezit přístupu vzduchu)

Sběratel nebo investor by měl vždy počítat s tím, že se jeho sbírka či investice bude spíše zvětšovat, než zmenšovat. Alba lze rozdělit do tří základních kategorií:


1) Malá kapesní alba

Pro menší množství mincí jsou naprosto dostačující malá kapesní alba. Mají pevnou neměnnou vazbu a většinou pojmou 48 nebo 96 mincí. Nejdůležitější je průměr mince, který je schopno album pojmout. U průměru počítejte s malou rezervou, aby šly mince dobře zasunout a následně vytáhnout. V nabídce jsou také kapesní alba pro turistické mince, sběratele Euro mincí nebo alba pro investiční mince, do kterých se vejdou běžné stříbrné či zlaté investiční mince o váze 1 troyské unce. Kapesní alba jsou cenově nejdostupnější a také nejskladnější. 

 

2) Střední alba NUMIS s kroužkovou mechanikou 

Numismatickým standardem a optimální volnou v poměru cena/výkon jsou alba NUMIS, která pojmou v průměru 500 mincí. Mají 4 kroužkovou mechaniku a lze tedy dokupovat a měnit listy v albu. K dispozici jsou albové listy s různými otvory od 17 mm až po 66 mm nebo pro celé sady Euro mincí. Do alba lze také přikoupit listy pro bankovky nebo pohlednice. Alba jsou ideálně velká a vejdou se do běžné knihovny či sejfu. Pro začínající sběratele je v nabídce edice NUMIS start, která obsahuje album s 5 různými listy, bavlněné rukavice, pinzetu a lupu. 

 

3) Velká alba GRANDE s kroužkovou mechanikou 

Alba GRANDE jsou rozměrově velká, a tím i méně skladná (nemusí se vejít do běžné knihovny či sejfu). Hlavní předností je možnost uložení mincí i s kapslemi do speciálních listů ENCAP a SNAP (kruhové i čtvercové kapsle). Mince v kapslích jsou dobře chráněny před mechanickým poškozením a oxidací. Tento systém také ocení sběratelé, kteří pořizují mince v originálních kapslích z mincovny, jako jsou například pamětní mince ČNB. Mince v albu vypadají pěkně, reprezentativně a přehledně. Grande dokáže uložit 120 mincí o váze jedné troyské unce nebo 250 mincí z České národní banky (200 Kč). Album také nabízí listy pro sběratele bankovek, známek, pohlednic, sběratelských kartiček či různých dokumentů až do velikosti A4.

 

 

Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehlednější, reprezentativnější a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní zorientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. 

Děkujeme všem za pozornost a přejeme mnoho úspěchů ve sbírání a investování. 

Vaše JEDNA UNCE

Systém QUADRUM kapslí

Kapsle se vyrábějí ve 3 velikostech. QUADRUM mini, QUADRUM (klasické) a QUADRUM xl. V naší nabídce naleznete nejpoužívanější klasické kapsle, které jsou vhodné pro mince 14 mm až 41 mm a o těchto kapslích bude tento článek. 

Největší výhodou kapslí je jejich univerzálnost. Všechny klasické kapsle Quadrum mají stejný vnější (venkovní) rozměr a to 50x50 mm. Mění se pouze vnitřní pěnová výplň pro mince viz obrázek níže. Kapsle se prodávají s přesným výřezem nebo bez něj a pěnu si můžete vystřihnout dle potřeby. 

 

Nejběžnější mince a k ním vhodné rozměry kapslí naleznete v tabulce níže. 


Díky tomuto systému lze kapsle jednoduše uložit do jákekoli kazety, etue, alba, boxu atd., který je určený pro Quadrum kapsle a nemusíte řešit žádné jiné rozměry. Kapsle dobře pasují do otvorů a díky stejným vnějším rozměrům si můžete sbírku uspořádat přesně dle svých představ.


Jakmile budete mít mince bezpečně v kapslích, dalším krokem je se rozhodnou, do kterého systému mince uložit. Nejdůležitějším faktorem bude počet mincí a popřípadě cena. Vždy je lepší počítat s tím, že se Vám sbírka nebo investice bude zvětšovat, nežli zmenšovat.

1) Archivní box a kazety (80-100 mincí)

Nejlepší poměr cena/výkon má LOGIK archive box (pro 80 kapslí) nebo kazeta PRESIDIO (pro 100 kapslí). Nevýhodou je, že se kapsle při prezentaci musejí vytahovat.

 

2) Etue (1-6 mincí)

Pro menší počet mincí (1-6) jsou k dispozici cenově dostupnější prezentační etue NOBILE z kvalitní koženky imutující kůži nebo luxusnější dřevěná řada etuí VOLTERRA v provedení mahagonového dřeva. 


3) Kazety (20 mincí)

Pro 20 mincí můžou být vhodné reprezentativní dřevěné kazety VOLTERRA v provedené mahagonového dřeva. Další možností je box LIGNUM (viz druhý obr.), jehož předností je stohovatelnost a několik boxů na sobě vypadá jako elegantní kus nábytku. Jako zajímavá alternativa může být také textilní mincovní role, která je velmi skladná a snadno se převáží. 


4) Kazety a alba Grande (60-120 mincí)

Pro 60 mincí můžete zvolit kazetu VOLTERRA trio, která je dostupná v provedení mahagonového dřeva nebo sitě černé barvě. Dvojnásobný počet mincí (120) pojme album GRANDE s albovými listy pro QUADRUM kapsle. 


5) Mincovní boxy (200 mincí)

Nejvíce kapslí zvládne systém boxů pro Quadrum kapsle. Do jednoho boxu lze uložit až 20 mincí a boxy lze následně uložit do skříňky, která pojme až 10 těchto boxů. Celkově lze tedy uložit až 200 mincí v jedné skříňce. 


Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehledná, reprezentativní a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní orientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. 

Děkujeme všem za pozornost a přejeme hodně úspěchů ve sbírání a investování. 

Váš tým JEDNA UNCE

Affiliate program